sobota 5. dubna 2008

Java SE 6 Update 10 ve znamení user experience

V Sun programu early access je k dispozici Java SE 6 Update 10 Beta. Cílem tohoto updatu je zlepšení user experience (uživatelského prožitku?). To obnáší celkem tři oblasti: Enhanced Java deployment, Improved performance and look & feel a Next-Generation Java Plug-In viz detailní popis. Zdá se, že tento release je více zaměřen na uživatele operačního systému Windows.

Hardware acceleration support: Java SE 6 Update 10 introduces a fully hardware accelerated graphics pipeline based on the Microsoft Direct3D 9 API, translating into improved rendering of Swing applications which rely on translucency, gradients, arbitrary transformations, and other more advanced 2D operations.

As an added benefit, follow-on update releases will no longer be listed as separate items in the Windows "Add or Remove Programs" dialog.

Já osobně to považuji za velice rozumný krok. Proč tříštit omezené zdroje na špatnou podporu všech platforem, když můžeme výrazně vylepšit podporu na té majoritní. Tento postup může vyvolat na straně jedné plno vášní, ale na druhé straně je potřeba si uvědomit z jakého operačního systému se rekrutuje či bude drtivá většina uživatelů applet aplikací.

Pokud se má JavaFX (poběží v rámci appletu) prosadit v konkurenci Flashe a Silverlight, pak je potřeba co nejlepší podpory právě ve Windows. JavaFX je zřejmě jedna z posledních karet, na kterou může Sun v oblasti "klientských" aplikací vsadit a tak se tomuto příklonu k Windows nemá cenu divit.