sobota 28. června 2008

Eclipse Ganymede venku

Eclipse Ganymede je po Calisto a Europe dalším velkým releasem top projektu pod deštníkem Eclipse.org. Celkem se jedná o 23 projektů, z nichž ty nejznámější jsou WTP, Mylyn, BIRT a samozřějmě core platforma (oficiálně Eclipse project 3.4). Celkově se jedná o doručení uctihodných 18 milionů řádků kódu.

Mě osobně nejvíce zajímaly vylepšení v rámci JDT (Java Development Tools). Detailní popis můžete najít v článku a nebo v tradiční stránce New and Noteworthy. Pro mě nejzajímavěji vypadají úpravy v kompilátorů, který by měl lépe využít vícejádrové procesory a uprávy v debugeru, který bude umožňovat lepší pohyb v trasovaném kódu. InfoQ nejen o těchto změnách píše:

  • Compiler enhancements - Compilation can now be spread across multiple cores rather than being able to only utilize one, compiler problem detection has been improved, CLDC 1.1 class file output support and class folders outside of the workspace have been added
  • New refactorings - There is a new Extract Class refactoring, which extracts a group of variables into a class and preserves member access. In addition, refactoring that causes potentially broken references to binary classes will now show a warning, which can be used to prevent accidental refactoring that other clients might rely on
  • Java Editor upgrades - Breadcrumbs which show the path to the current item, richer hover dialogs for Java problems and Javadoc, several Content Assist improvements, new Quick Assists and a set SWT widget templates are among the new features added
  • Java Debugger improvements - Object inspector embedded in the variable hover, execution environment description files, launch configurations as part of search results and the ability to wait for remote debug connections are new in this release
  • Other UI enhancements - JUnit test execution time, Call Hierarchy for fields and types, a Runnable JAR export wizard, and more Java search options are now available

K dispozici je i krátké video na téma What I like about Eclipse 3.4 JDT, ve kterém můžete vidět novou možnost pro refaktoring a to Extrac class a nebo "drobečkovou navigaci".

Zdroje

úterý 24. června 2008

OSGi update

Tohle je malé doplnění k článku Petra Jůzy OSGi: Použít nebo nepoužít? na téma OSGi a J2EE. O OSGi jsem měl velice zajímavou debatu s Jurgenem Hollerem (SpringSource) na konferenci tady v Praze minulý týden. Bavili jsme se o možnostech nasazení a podle jeho názoru je nejlepším prostředím pro běh OSGi aplikace:

  • standalone OSGi kontejner
  • servletový kontejner Tomcat/Jetty, kde je možné jednoduše přemostit classloader dedikovaný pro webovou aplikaci

Full fledge aplikační servery vhodné nejsou, obzvláště pokud chce člověk využívat enterprise záležitosti jako například EJB. Bavili jsme se o možné budoucnosti OSGi a J2EE, a to nejen s ním, a mam z toho pocit, ze všichni jsou spíše skeptičtí v tom, že bude OSGi podporované jako deployment model pro enterprise aplikace. Pro J2EE 6 to bude platit určitě, ta bude změřena převážně na API a SPI. Ostatně není se čemu divit, to by byl obrovský zásah, do stávající J2EE koncepce.

Teď již budu vyjadřovat vlastní názor. Podle mého soudu, jestli se OSGi do J2EE dostane, tak to bude zase jen tak mimoděk někudy bokem. GlassFish oznámil, že bude podporovat deployment OSGi bundlů. Možná se začnou časem připojovat i další servery. Na druhou stranu, než uměle vytvářet nějaký model, tak bude lepší počkat na to, co se osvědčí v praxi.

OSGi jako koncept se mi líbí a držím mu palce, aby se prosadil. Avšak z jeho nasazením v rámci enterprise aplikace pořád vidím problémy jak na straně vývoje tak nasazení. Pro enterprise oblast je velice důležité, aby zde byla velká podpora ze strany nástrojů pro vývoj a správu.

To je potřeba rozhodně brát v potaz, pokud nemáte v týmu samé vývojářské hvězdy a nebo pokud si celou zprávu aplikace neděláte sami. Nyní to na mě působí, že většina věcí jak tak trochu v plenkách a všechno si musí člověk ztlouci na koleni. Což nebude pod nosem vonět ani vašim manažerům a ani vašim zákazníkům.

pondělí 23. června 2008

Mobily čeká jejich "Web 2.0"

Když jsem minulý týden na TSS Symposiu kecal s Pavlem Petřekem o tématu jeho a Michala Šrajera přednášky, která nás čeká ve středu na CZJUGu, vzpomněl jsem si na prezentaci 50 aplikací, které byly oceněny v rámci Android Developer Challenge. Všechny tyto aplikace mi přišly, že mají něco společného, něco co mi nápadně připomíná Web 2.0.

Web 2.0 je pro mě termín, který označuje internetové aplikace, které jsou řízené a nebo řekněme orientované na kolaboraci uživatelů a těžících z různých sociálních sítí. Takovým pěkným příkladem budiž server spoluzaci.cz. Určitě všichni znáte, protože vás na něj minimálně jeden bývalý spolužák upozornil. Když si tyto základní atributy Web 2.0 (kolaborace, sociální síť) přeneseme do prostředí mobilních telefonů, které nám v široké míře poskytují, a nebo budou, služby jako například navigaci a rychlý přístup na internet, pak je zřejmé, že nás čeká "Web 2.0" pro mobilní aplikace.

Na našem příkladu se serverem spoluzaci.cz by to mohla být aplikace, která by vás upozorňovala na spolužáky v blízkém okolí, včetně jejich lokace na mapě. Zároveň by bylo možné zahájit chat a domluvit si místo společné schůzky. Vhodnou kavárničku by jste našli a vybrali podle preferencí, které by zobrazily integrované mapy. Zároveň by bylo možné na mapu připíchnout nějaký štítek se vzkazem pro vaše spolužáky, kteří někdy půjdou okolo.

Většina aplikací z výše zmíněné první padesátky staví a různých formách kolaborace. Na první pohled vás to možná nezaujme, protože vám to přijde všední, ale když se nad tím zamyslíte do důsledků, tak to nabízí široké možnosti. Neměl jsem sice na škole psychologie, ale přijde mi, že lide tak nějak podvědomě na určitých sociálních sítích fungují.

Jakým způsobem se rozhodujete, když nakupujete na internetu? Já se hodně dívám na to, jak je výrobek ohodnocen ostatními uživateli, co si o něm myslí v diskusi a samozřejmě podle toho, jak hodně se kupuje. Aplikace AndroidScan vám umožňuje podobný princip aplikovat v kamenném obchodě. Představte si, že jdete obchodním domem a zaujme vás například DVD přehrávač. Přiložíte mobil k jeho čárovému kódu, ten se sejme. Automaticky se dohledá na internetu typ a přes něj například recenze, komentáře a nebo kde lze zboží sehnat levněji.

Další příklad? Také bloudíte v obchoďáku a hledáte kde se dá zrovna koupit pečivo. Existuje navigace, která je schopná fungovat i v budovách, alespoň tak jsem to pochopil. To už je potom krůček k tomu, aby s drobnou dopomocí provozovatele obchodu, napsat do aplikace "chleba rohlíky" a potom se nechat navigovat až k regálu. No a zde si potom přečíst elektronický lístek uživatele Pepa: "rohlíky nebrat, staré, ohmatané gumové". Provozovatel obchodu potom nepotřebuje ani knihu přání a stížností.

Já myslím, že těch možností je celá řada, proto se těším co nám kluci ve středu povyprávějí, co nám v tomto směru Android nabízí. Mimochodem bude i nějaké občerstvení, hosteska a i nějaké symbolické ceny. Takže o důvod více přijít.