úterý 5. srpna 2008

CZ Podcast #25 - jOpenSpace 2008 speciál

Tento podcast vznikal v poměrně dost živelné atmosféře konference jOpenSpace 2008. Menší kvalita zvuku je proto vykoupena autentičností všech zůčastněných.

pondělí 4. srpna 2008

O metodologiích a lidech

Kolikrát jsem slyšel otázku, jestli jsou lepší agilní metodiky a nebo RUP based metodologie. Diskuse na toto téma vždy zabere minimálně půl dne a takřka vždy se zvrtne v pěkně velký flamewar. Je mlácením prázdné slámy se na to téma bavit, protože lidé jsou skoro vždy zakopání ve svých pozicích. Zkusili jste se někdy zamyslet, proč vlastně metodologie zavádíme?

Myslím si, že primárním důvodem bude potřeba řídit něco tak netriviálního jako je softwarový vývoj. Ve většině případů, se kterými jsem se setkal, byl vstup následující: datum finální uzávěrky, seznam požadované funkcionality a počet vývojářů. Je jenom otázkou každé metodologie, jak s těmito atributy vstupu nakládá. Hodně manažerů a i vývojářů podlehne snadno klamu, že "hbitá" nebo "líná" a nebo "fialová" metodologie může sama o sobě něčemu pomoci.

Je to stejné, jako když budete mít tým hráčů fotbalu. Máte-li partu lidí hrajících pro žízeň, tak s nimi těžko vyhrajete Ligu mistrů a to jim můžete naordinovat sebegeniálnější taktiku. Ovšem i naopak platí, že pokud sesbíráte nejlepším hráče na světě, pak to nemusí garantovat vůbec nic. V FC Chelsea napumpované penězi oligarchy Romana Abramoviče o tom vědí své. Vždycky totiž potřebujete kvalitní mix, který je tvořen nejen špičkovými hráči, ale i vhodně zvolenou taktiku, mnohdy ušitou na míru vašeho dalšího soupeře a samozřejmě ono často vzývané štěstíčko.

Přeceňování a nebo naopak podceňování jednak lidi a jednak metodologií vede často k tomu, že si fotbalovou terminologií dáme vlastňáka. Pouze pokud máme vhodný mix lidí, kteří se sednou lidsky i profesně a k nim zvolíme vhodnou metodologii, tak můžeme projekt dostat k úspěšnému konci. Občas jsme tak zaslepeni jedním nebo druhým, že na to zapomínáme. Nedělejme to prosím...