sobota 15. listopadu 2008

Sun zeštíhluje

Necítím se být úplně povolaným komentvat jakékoliv dopady současné finační krize, ale vypadá to, že by se tato krize mohla dotknout i samotné Javy. Ne není to myšlenka tolik utopická, jak by se mohlo na první pohled zdát, obzvláště pokud zvážíme, oznáméní Sunu o celkovém zeštíhlení společnosti o 5000-6000 zaměstnanců, restrukturalizaci softwárové divize a odchod R. Greena (CTO pro software). Co to všechno může pro Javu znamenat.

Byl to právě Green, který byl hlavním hybatelem mohutného otevření (open source) Javy. Jeho odchod zřejmě nebude přímo znamenat ukončení pokračování tohoto procesu, ale může dojít k jeho zpomalení a to by Jave určitě nepomohlo. Vlastní propouštění zaměstnanců může být dvousečné. Může znamenat, že část ušetřených peněz bude použita pro posílení R&D kolem Javy a nebo naopak, že softwarové divizi Sun pustí žilou a na Jave jako takové bude pracovat méně lidí.

Dalším nepříjemným faktem může být jistá frustrace či rozčarování ze současného stavu firmy Sun u samotných zaměstnanců, kteří stojí za Javou. Pak by mohl pokračovat exodus těch schopných a talentových do firem jako Google či Microsoft. Právě ztráta těcto klíčových mozků se může ukázat jako nejvážnější problém.

Nezastávám názor, že budoucnost Javy je nezávislá na budoucnosti Sunu. Díky open source procesu kolem a JCP (proces rozšiřování Javy) se stala Java méně závislá na Sunu jako takovém, ale pořád je s ním spojená doslova pupeční šňůrou. Pokud by musel Sunu tuto šnůru lidově řečeno přiškrtit, musel by se najít jiný garant, který by převzal roli Sunu. Často se mluví o IBM jako o koruním princi, ale ja zatím vidím ve všech klíčových věcech (runtime, vývojové nástroje, podpora komunity, vedení zásadních JCP - EE, SE) jasnou pozici Sunu.

Pokud by se tak stalo a IBM by tuto roli převzalo resp. by jí bylo nuceno převzít, nebyla by to rozhodně skoková změna. IBM by muselo více investovat do Javy a to především personálně. Rozhodně nejsem v tomto směru optimista a myslím si, že ačkovliv tu jsou další silné firmy, oslabení pozice Sunu by mělo bohužel zásadní vliv na Javu.

pátek 14. listopadu 2008

CZ Podcast 28 - QA

Další podcast je tu, tentokrát na zajímave téma QA. Důvodů poslechnout si tenhle podcast je celá řada: zkratka QA vám nic neříká, tohle oddělení z duše nesnášíte a nebo chcete začít dělat "kvalitu", ale nevíte vlastně jak. My jsme pro Vás vyzpovídali Lukáše Hasíka (QA NetBeans) a výsledkem je, a to říkám bez nejmenší známky chvástalství, jeden z nejzajímavějších podcastů, které naše partička dala dohromady.

úterý 11. listopadu 2008

Spring nabyl Groovy a Grails

Rod Johnson právě oznámil akvicizi společnosti G2One stojící za dynamickým jazykem Groovy a Grails.

Groovy has unique benefits as a dynamic language on the Java platform. It’s the only dynamic language that can compile directly to Java .class files; it’s the only language that can be used mixed seamlessly with Java; it’s currently the only language that can process Java annotations, which are becoming central to modern use of Java; and it has a natural migration path from Java, rather than calling for a big, risky leap of faith. It’s also a promising language for implementing DSLs—an increasingly important issue.

Like Spring, Grails is a technology that simplifies the lives of developers and makes them more productive. As our new tagline, Weapons for the war on Java complexity, reflects, simplification has always been core to what we’ve done as a company and as technologists. The values behind Grails are the values behind Spring and SpringSource.

Skvělá zpráva pro všechny uživatele těchto technologií. Jak dále Johnson podotknul, SpringSource může například poskytnout svoje odborníky na podporu v nástrojích jako Eclipse. Díky tomu, že Spring framework měl integraci s jazykem Groovy a Grails zpětně se Springem, tak můžeme očekávat její další prohloubení.

Související linky