úterý 18. listopadu 2008

Glosa: Týmová chemie

Vojín Kefálín čo si tak predstavujete pod pojmom týmová chemie? Každý kdo hrál někdy nějaký kolektivní sport určitě ví o čem mluvím. Rád hledám paralely mezi světem sportu a světem softwarového vývoje a jedna z oblastí, kde je vidět krásný překryv je tým, jeho vztahy a fungování. Jinak též ve sportu věc běžně nazývaná jako týmová chemie.

S týmem fotbalovým je to stejné jako s partou vývojářů. Můžeme vyskládat tým s blyštivých jmen, jako se to svého času snažil Real Madrid, ale to nám nezaručuje úspěch, pravděpodobně dopadneme jako sedláci u Chlumce. Stejně tak v týmu softwárových vývojářů musíme nutně dbát na to, aby zde byli zástupci všech typů.

Musíme mít dělníky pole na černou práci, kteří to lidově řečeno odjezdí po zadku. Ty jsou, stejně jako ve fotbale, daleko méně doceňováni než by si zasloužili. Zároveň potřebujeme dribléry a špílmachry, kteří dají hře myšlenku, řád a přitáhnou oko diváka. V přeneseném slova smyslu to znamená, že potřebujeme lidi, kteří přinesou něco navíc. Každý tým potřebuje svoje vůdce alias leadry, na jejichž bedrech spočívá ta tíha okamžiku v klíčových fázích zápasů. V případě softwarového vývoje, to je ulehčené v tom, že rozhodnutí se nemusí činit ve zlomcích vteřin. Stejně tak každý tým potřebuje svého manažera alias trenéra, který určuje jaká je každého úloha kdo bude co během releasu alias zápasu dělat.

Lidé v týmu si musí sednout lidsky, proto občas v novinách čteme, že někoho "kabina" nepřijala. Občas zaslechneme nepsané pravidlo, že "kabinu" si dělají starší hráči. Stejně tak v softwarovém týmu ti starší a zkušenější dávají nováčkům nutné rady do života a starají se o integraci nových členů týmu. Někdy je to rada jak zrovna nastavit IDE, jindy ukázka zajímavé technologie nebo debata nad zajímavým problémem, kterým je člověk vtáhnut do dění v týmu.

Nejenom čutáním nebo klapáním na klávesnici živ je člověk. Proto po sezóně nebo po důležitém zápase dochází takzvaně k vypuštění páry což je pouhý eufemismus pro nezřízenou pijatiku ve stylu - kurvy, chlast a chlebíčky. To se hráči či vývojáři sejdou nad žejdlíkem piva, společně zanadávají a nebo zajuchají v závislosti na předchozím výsledku. Výsledkem je pročistění atmosféry no a další den je čeká trénink či rachota. Týmová chemie je prostě všude stejná...