čtvrtek 1. ledna 2009

Do pranice: dokumentační anotace

Vždycky když pracuju na nějakém API v Jave 5 a vyšším tak mi chybí několik anotací, kterými bych jednoduše zdokumentoval základní rysy API, abych to nemusel znovu a znovu opisovat do javadocu. Výhodou anotací by navíc oproti javadoc verzi bylo to, že s nimi mohou pracovat nástroje a IDE. Úplně klasickým příkladem je, když chci o nějaké třídě povědět, že je thread safe.

/**
 * Indicates that a class marked this annotation is thread safe. 
 */
@Target(ElementType.TYPE)
public @interface ThreadSafe {

}

a použití

@ThreadSafe
public class Foo {
}

Samozřejmě jsou i další anotace, které by se mi hodily do krámu, například chci o nějakém parametru metody říci, že je nepovinný (může být null) a nebo že třída je immutable. Nevim jak Vám, ale mě přijde, že tyhle anotace, by měly být součástí Java SE.

Související články

CZ Podcast 29 - Novinky

Popis podcastu číslo 29. nejlépe charekterizuje následující obrázek .

pondělí 29. prosince 2008

AJAX reloaded

Blíží se konec roku a to mi nedá zpětně se podívat, na některé názory, které jsem zde prezentoval. Dlouhou dobu jsem byl přesvědčen,že erá AJAXu splaskne jako bublina. Postupem času musím uznat, že AJAX rozhodně nesplasknul, ale došlo k tomu, že tvůrci aplikací si uvědomili jak jej šikovně skloubit s modelem webu.

Jsem již dalek detailně hodnotit technické možnosti dnešních prohlížečů, ale z povzdáli se mi zdá, že většinu těch zásadních problémů se podařilo vyřešit. Existují knihovny, které jak na straně serveru, tak především na straně klienta pomáhají s AJAXem pracovat celkem pohodlným způsobem z těch orientovaných na Javu vzpomenu DWR či GWT.

Kolem AJAX vznikly další prostředky, které se staly defacto webovými standardy jako je například formát přenášených dat JSON. V oblasti webových frameworků snad nenajdeme jeden jediný, který by nedeklaroval alespoň základní integraci s AJAXem. Oficiální JEE technologie pro web, tedy JSF (Java Server Faces), byla ve verzi 2.0 rozšířena přímo o podporu AJAXu resp. úpravu specifikace, která by měla umožnit lepší integraci.

AJAX se stal regulérní součástí pro tvorbu dnešních webových aplikací. Skoro se zdá, že pozice AJAXu bude neotřesitelná pro typ webových aplikací, tak jak je známe dnes. Tedy typ, který souvisí s vnímáním čehokoliv co běží uvnitř prohlížeče. Pak je AJAX, narozdíl třeba od jiných RIA technologií, přirozeným doplňkem webu a ne "umělým implantátem" (tím rozhodně neupírám těmto technologiím jejich případy užití).