středa 8. dubna 2009

Micro-blogging jako nástroj pro zlepšení týmové komunikace

Některé myšlenky začínají opravdu kouzelně. Včera za mnou přišel jeden z kolegů pozeptat se, jestli náhodou nemám nabíječku na jeho typ mobilního telefonu. Při té příležitosti utrousil otázku, co si jako zasloužilý bloger, myslím o využití formátu micro-blogging pro zlepšení komunikace mezi týmy. Nejdřív jsem nechápal na co se mě pta, ale pak mi vysvětlil, že micro-blogging je například Twitter, který právě vidí na displeji mého notebooku.

Pokud o Twitteru nic nevíte, doporučuji seriál, z kterého jsem si dovolil použít následující popis:

Twitter je instant messaging (nástroj pro výměnu okamžitých sdělení) dostupný z webové stránky. Na Twitteru můžete publikovat svoje příspěvky (takzvané Tweety) o délce maximálně 140 znaků. Když na Twitteru někoho následujete (following), můžete číst jeho příspěvky, sdělení. Když oni (followers) následují vás, mohou číst vaše příspěvky.

Pokud pracujete ve větším týmu, třeba jako já, je občas problém udělat nějaké krátké sdělení a o něco zajímavého se podělit s vašimi kolegy. Můžete najít užitečný nástroj, zajímavý článek, chystáte se udělat nějaký větší zásah a nejste si jistí jeho vedlejšími efekty, či něco podobného. V takovém případě máte dilema, můžete to poslat na společný mail, ale zase to muže být informace, která nezajímá všechny. Jinými slovy, ředitele našeho centra asi nebude zajímat, že vyšla nová verze Mavenu. Vytvářet kvůli tomu příspěvek do blogu je zase moc pracné a navíc to většinou předávaná informace nemá hlubší charakter.

Micro-blogging je právě úžasným kompromisem mezi mailem a regulérním příspěvkem pro blog, někde jsem viděl přirovnání SMS přes internet. Zprávu vidí všichni kdo vás následují a vy tak neotravujete další spoustu lidí, které pravděpodobně o vaše komentáře nemají zájem.

V našem případě by se systém alá Twitter dal integrovat s vývojářskými nástroji. Občas se stane, že rozbijete build. V takovém případě je na build serveru vidět kdo to rozbil, ale už není vidět, jestli na tom ten člověk pracuje. Ta informace jestli na tom člověk pracuje, či jestli vůbec ví o tom co způsobil, by se dala integrovat právě přes systém alá Twitter. U rozbitého buildu by bylo tlačítko, které by po kliknutí vytvořilo automaticky tweet. Na build serveru by se zase naopak reverzně k zbořeným buildum asociaovaly tweety.

Já osobně jsem myšlence zapojení micro-bloggingu jako součásti mezi týmové komunikace velice nakloněn. Stejně jako na Twitteru se při použití za zavřenými dveřmi uvnitř firmy najdou hvězdy, které bude sledovat většina a také pasivní uživatelé, které nebude sledovat skoro nikdo. Díky tomu bude zaručena přirozená rovnováha mezi tím, že podstatné informace od lidí, co mají co říci, proudí ke všem a ty méně podstatné míří pouze k několika málo zainteresovaným.