středa 18. března 2009

IBM na námluvách se Sunem

Vypadá to vypadá, že IBM by mohlo koupit firmu Sun viz IBM in Talks to Buy Sun in Bid to Add to Web Heft. I hned po tomto ohlášení se začalo spekulovat, co by to mohlo znamenat pro Javu a další technologie Sunu.

Historická zkušenost praví, že tyto obchody bývají dvojího druhu. Možnost první, něco co má konkurence vám chybí v portfoliu, tak jí prostě koupíte. Možnost číslo dva, potřebujete se zbavit konkurence, tak jí prostě koupíte a ukousnete si její podíl na trhu anebo jeho část. Vzhledem k portfoliu IBM se nezdá, že by to byla možnost číslo jedna, alespoň ne jako primární motivace.

To by mohlo znamenat, že by IBM dále neinvestovalo do technologií Sunu. Těžko se dá predikovat, ale asi by nedávalo smysl, aby mělo IBM dvě IDE platformy jako NetBeans a Eclipse. Leckterého příznivce technologií Sunu jako GlassFish, NetBeans, Java FX atd. by mohlo hřát, že se jedna vesměs o open source technologie a tedy, že případný obchod přežijí. Ano, je skutečně pravděpodobně, že by ty technologie nezanikly. Bohužel jejich další rozvoj by se uzavřením investic ze strany IBM zřejmě úplně pozastavil. A tím je v konečném důsledku odsoudil k pomalému zániku.

V internetových diskuzích už se objevila celá řada spekulací a poznámek, které tento obchod komentují. Takřka nikdo neprojevuje radost nad tím, že potenciálním kupcem Sunu bude zrovna IBM. Sun se totiž choval jako inovátor, oproti tomu je IBM vnímaná jako zkostnatělý a neagilní moloch, alespoň takového jsem nabyl dojmu. Podle jedné ze spekulací, která se objevila, by nakonec celému obchodu mohl udělat přítrž americký antimonopolní úřad. Nakonec bych to zakončil nějakým optimistickým zvoláním, třeba: třeste se budoucnost je nejistá. Ve skutečnosti to nebude tak horké, protože se ještě nic neupeklo.