neděle 28. června 2009

Jak pěstovat portfolio znalostí

Po nějaké době jsem se opět dostal k čtení výborné knihy The Pragmatic Programmer: From Journeyman to Master od Andrew Hunta a Davida Thomase. Tentokrát jsem se začetl do kapitoly Your Knowledge portofolio. Výše jmenovaní pánové tam kromě vypíchnutí faktu, že nejdůležitější vlastností jsou vaše zkušenosti a vědomosti, dávají k dobru pár rad k tomu, jak si vlastní vědomostní portfolio řídit k jeho dalšímu rozšíření. Metoda k tomu zvolená je podobná k finančním investicím.

  • seriozní investoři investují pravidelně, je to jejich zvyk.
  • diverzifikace (různorodost) investic je klíčové pro dlouhodobý úspěch
  • chytří investoři rozprostřou své investice přes ty konzervativní až po ty rizikové
  • investoři se snaží levně koupit a prodat za maximální hodnotu
  • portfolio je potřeba čas od času zrevidovat a přeskupit

Ke každé z těchto rad je vždy uvedeno jak jí uplatnit v praxi vývojáře. Nechci už moc opisovat, takže se podělím o ty, které nejsou moc obvyklé, ale víceméně jsem si je ověřil vlastní praxí.

Alespoň jednou za rok nový jazyk nebo technologii

Když jste vývojáři v Jave, naučte a nebo prozkoumejte alespoň jednou za rok nový jazyk nebo technologii. Vůbec nevadí, že tuto technologii nepoužijete na aktuálním projektu. Třeba tam narazíte na zajímavé přístupy, které by vás normálně minuly. Vzpomínám si, jak se mi na prezentaci o Grails líbil Meta Object Programming a dynamické rozšiřování persistentní vrstvy. Říkal jsem si, jaká je to škoda, že to nejde v Jave, abych při bližším zkoumání zjistil, že to nakonec lze pomocí AOP.

Čtěte nepočítačové knihy

Hodně často se zapomíná, že víc čas než strávíte komunikací s počítačem strávíte na různých poradách a nebo komunikací se spolupracovníky. Takže není na škodu odložit Blocha a jeho Efektivní Javu a šáhnout třeba po Fareed Zakariovi a jeho dílku o střetu civilizací. Samozřejmě číst se dá ledascos a inspirace je všude kolem, antikou počínaje a životopisem Lance Armstronga konče. Nedávno jsem našel úžasné paralely mezi softwarovými projektu a příklady úspěšně provedených speciálních operací jako Mussoliniho únos Otto Skorzenym, přepadení táboru Son Tay či osvobození růkojmých na letišti v Entebe v Ugandě.

Neučte se jenom technologie v technologické špičce

Když se dnes budete učit Spring framework, tak je to jako přijít s křížkem po funuse. To je technologie, která už je tu minimálně pět let a pokud jste nezaspali dobu, tak už jí musíte znát. Je potřeba hledat technologie, jazyky či postupy, které na svoje masivní použití teprve čekají. Samozřejmě pořád je zde možnost, že vsadíte na koně, kterého čeká jenom patnáct minut slávy, ale to vůbec nevadí. Kromě toho, že získáte zkušenosti, tak jednou trefíte do černého a získáte náskok.

Zkoušejte opak toho co používáte

Nejhorší věc, která se vám může stát je, že ustrnete. Proto je důležité hledat opak toho, co máte. Používáte celý život Windows, nainstalujte Linux. Děláte architekta, kódujte pro radost v nějakém open source projektu. Máte celý život brunety, zkuste blondýnu ;-).