pátek 19. února 2010

Když nerozhodují jenom technické aspekty

Každý z nás zažil situaci, kdy byl postaven před nalezení vhodné technologie nebo frameworku pro řešení určitého problému. Dlouhou dobu jsem zastával názor, že nejdůležitějším kritérium jsou technologické aspekty jako stabilita, dokumentace, komunita, zralost atd. Dneska už mi pomalu dochází, že každé rozhodnutí sebou nese kromě technických i sociální dopady, které je neradno ignorovat. Pokud tedy nechcete riskovat vlastní defenestraci.

Bohužel věci se začnou komplikovat ve chvíli kdy proti sobě postavíte technické a sociální aspekty, protože se jedná o mnohdy protichůdné požadavky. Pokud máme například tým lidi, kteří pět let píší web aplikace v Jave a řekneme jim, že další budou psát třeba v Ruby a Ruby on Rails.V takovém případě se lehce může stát, že se jich půlka naštve a odejde, ačkoliv z technologického pohledu se to může zdát jako ta nejlepší věc.

Pokud se rozhodujete pro jakoukoliv technologii, zvažte kromě technologických aspektů i "měkká" kritéria, která se vyplatí neignorovat. Slovy klasika: “musíme tomu štěstíčku naproti“. Lidé se obecně rádi učí nové věci, ale musí za tím vidět nějaký hlubší smysl. se úplně nejraději učí věci, které zvyšují jejich cenu na trhu. Tím nemám rozhodně na mysli, aby jste začali psát v jazyku Cobol, protože lidí ovládajících tento jazyk je relativně málo. Spíše jde o věci, které jsou takzvaně v kurzu, bráno v kontextu předešlých vět. Super skvělý framework, který jste si napsali na koleni se nebude chtít nikdo učit, protože až ho to za dva roky přestane u vás ve firmě bavit, tato zkušenost mu životopis nevylepší.

Jednoduché věci se prosazují daleko snáze oproti těm komplexnějším, přestože mohou přinést užitek. Pokud chcete prosadit něco komplexnějšího mějte po ruce nějaký wov efekt. Je to sice levný trik, ale zabírá… Vždy a za každých okolností mějte na paměti, že lidé rádi nadávají na to čemu dokonale nerozumí. A jsou z toho frustrováni. Tomu nezabráníte, neberte si to osobně a hlavně buďte na to připraveni třeba školením.