sobota 15. května 2010

Mračna, sluníčko a nebo smrádek a teploučko nad Javou

Honza Novotný a Lukáš Křečan se vypravili na letošní GeeCON a zprostředkovali nám své postřehy z tamního dění GeeCON – cast prvni, GeeCON 2010 – den první a GeeCON 2010 – Den druhý. Jestli mě něco z těch zpráv zarazilo, pak to byla neutuchající víra ve světlé zítřky Javy. Musím se tedy přiznat, že po přečtení rozhovoru s A Discussion with Josh Bloch on the Future of Java a toho co jsem se dozvěděl od kluků, vidím několik zásadních problémů.

Jedno vcelku jednoduché pravidlo říká, že ten kdo neinovuje, bude koukat na svět leda zpod kytek. Nemusí se inovat příliš, ale inovovat se prostě musí, jinak vás konkurence dříve nebo později zadupe do země. Jenže my se dozvídáme pouze samé Jobovy zvěsti. JCP jako hlavní standardizační hybatel dění v Jave je v podivném klinči zájmů jednotlivých skupin a s nevyřešenými problémy ohledně licencí k TCK. Sun evidentně vývoj Javy 7 podcenil a tak se dozvíme, že bylo uvolněno málo zdrojů ať již lidských a nebo finančních. Dnes jsme v situaci, kdy se pořádně neví co v Jave 7 vlastně bude. O nějakém datu vypuštění nemůže být řeč. Při prezentaci o clusures jsem měl mžitky před očima, když jsem viděl jakým amatérským způsobem se řídí věc tak zásadní jako tato (přidávají se do bety!). V tomto kontextu je jistě zajímavé zjištění, na jaké všechny oblasti má dopad rozšíření jazyka.

Korunu všemu nasadí chystané zaříznutí dvou implementací JVM pod jednou střechou (JRockit a HotSpot). Chápu, že není ekonomické, živit dva různé týmy dělající stejnou věc. Na druhou stranu, kde by byly obě JVM bez toho, aniž by si konkurovaly? To co je dobra zpráva pro lidi držící kasičku, není dobrá zpráva pro nás uživatele. Nedokážu si dost dobře představit, jak se budou obě řešení spojovat ani technicky ani lidsky.

Nic neplatí v ITt víc, než že stav věcí není ani tak dobrý, jak se prezentuje na konferencích, ale ani tak zoufalý, jak jej vidí lidé uvnitř dění (insideři ze Sunu). Java teď neleží ve stádiu klinické smrti, ale ani nad ní nesvítí sluníčko na cestě k lepším zítřkům. Pravda je tak někde uprostřed, nazval bych to ne zrovna moc poeticky: smrádek, ale teploučko. Bohužel tenhle vegetativní stav má tendenci se zhoršovat. A přiznejme si to upřímně, jestli nepřijde někdo, kdo s tím začne pořádně hýbat, tak se nic nezmění. Trochu mám obavy, že to nebude Oracle, minimálně pokud napne síly k JavaFX. To by mohlo pomoci jednotlivým částem platformy, ale nikoliv celku.