čtvrtek 22. července 2010

Příběh jedné URL

Mohla to být úplně nezajímavá změna, něco co prostě přejdete mávnutím ruky, ale není. V maličkostech se skrývají podstatné rozdíly. Když Oracle "udělal" Sun, slyšeli jsme mnoho zpráv o tom, jak Oracle bere Javu vážně. Od doby permanentního připojení k internetu a schopností Google splnit mé nejtajnější přání nemám na disku Javadoc (dokumentace) k standardnímu API Javy. Prostě pokud se potřebuju na něco v API podívat, zásadně tak dělám přes Google. Prostě a jednoduše zadám jméno třídy, bum a voala tady je výsledek.

Protože Google indexuje a hledá tak jak hledá, někdy dostane člověk starší verzi Javadocu. Příklad dostanete URL http://java.sun.com/j2se/1.5.0/docs/api/java/lang/Object.html, vás zajímá verze 1.6, tak co uděláte, změníte číslo pět za šest, bum a voala tady je výsledek podle očekávání.

Pardon, nenechte se uvést v omyl, takhle to fungovalo, než se Sun stal součástí Oracle. Nastala migrace na IT infrastrukturu Oraclu. Místo těhle člověku pochopitelných URL vás teď čeká následující paskvil v podobě URL http://download.oracle.com/docs/cd/E17476_01/javase/1.5.0/docs/api/java/lang/Object.html. Kromě toho, že URL je opravdu příšerné, tak změny verze záměnou čísel nefungují. Opravdu by mě zajímalo, co nebo kdo je E17476_01 a co znamená magické cd v URL. Perličkou pak je, že Oracle servery jsou opravdu příšerně pomalé. Ono to tedy spíš vypadá, že ten server bude jeden.

Někdy minulý týden jsem si na to stěžoval na Twitteru. Dneska jsem tam zaznamenal, že si toho všimli i další lidé. Oracle už s tím asi někdo pěkne vyplísnil protože: @oracletechnet: Yes, have noted javadoc URL issues and we are exploring solutions with IT right now. Please stand by..

Nejenom tahle událost (viz Mračna, sluníčko a nebo smrádek a teploučko nad Javou ) ve mě budí dojem, že se Java prostě dostala u Oraclu na druhou kolej. Neberu jakékoliv argumenty o přechodu na novou infrastrukturu. Jestliže beru Javu seriozně, jak můžu jednoduchost dostupnosti její dokumentace takhle zpriznit. Odpověď je, že jí asi moc seriozně neberu.