středa 8. září 2010

Koncentrace v 25 minutách

Stává se vám, že po nějaké době v práci nejste schopní udržet koncentraci, což se projevuje většinou tím způsobem, že zkratkovitě brouzdáte poštou a interneten? Mě se to stávalo celkem často, navíc to mělo ještě jeden efekt, o kterém se zmíním později. V poslední době zkouším techniku Pomodoro, na kterou mě navedl @filemon a musím řici, že to opravdu pomáhá.

Pomodoro. Mimochodem název pochází z časovače, který se používá při vaření a má tvar rajče, v Česku jsem tedy spíš viděl vajíčko. Ačkoliv možné je cokoliv, protože moje kulinářské dovednosti končí u přípravy čaje. Takže Pomodoro se skládá z následující pěti kroků.

  • vezmete si úkol
  • nastavíte si časovač na 25 minut
  • pracujete na úkolu po dobu 25 minut
  • po 25 minutách si dáte 4 minuty pauzu
  • Po každých čtyřech Pomodorech (4x25) si dáváte 20 minut pauzu

Během těchto pěti kroků je nutné dbát několika pravidel, kdy jsou dvě zásadní. První pravidlo, po dobu 25 minut neodbíháte od daného úkolu. Pokud už opravdu musíte, například šéf po vás něco chce, někdo vás přijde otravovat, potřebujete na záchod, protože oběd v čínské restauraci se nepovedl apod. pak prostě Pomodoro zabalíte, tedy zresetujete časovač a po chvilce začnete znovu. Druhé pravidlo, skončením Pomodora po 25 minutách vám padá automaticky klávesnice z ruky a vy se čtyři minuty případně dvacet (delší přestávka) věnujete něčemu jinému.

Těch pravidel je trošku víc, stejně jako postupů jak ošetřit situace, kdy si například vzpomenete, že potřebujete honem ještě něco udělat mimo úkol, na kterém právě pracujete. Vřele doporučuji knihu (v PDF zdarma ke stažení) přímo od autora Pomodoro Francesca Cirillo.

Postřehy

Pokud se člověk naučí dodržovat to, že během přestávky děla opravdu jiné věci (čtu maily, sleduju twitter, začtu se do novin co mám na stole) a hlavně nemyslí na úkol, na kterém pracuje, pak se dostaví ahá efekt. Kolikrát se mi stalo, hlavně při programování, že mě napadlo "to je nesmysl, takhle to nemůžeš dělat" nebo "sakra ještě je potřeba tohle a tohle, tenhle úkol nebude tak snadný jak se mi zdálo".

Hodně často při finišování nějakého úkolu něco přehlédnu. I když mi teď zbývá k dokončení úkolu subjektivně minutka, pak to nikdy nedělám pokud právě skončilo Pomdoro. Prostě si dám přestávku a doklepnu to v tom dalším. Opravdu hodněkrát se mi stalo, že z té minutky bylo dalších celé Pomodoro, protože jsem někde něco přehlédnul.

Zkusil jsem několik Pomodoro prográmků a nakonec to pro Mac OS vyhrál Pomodoro Deskto díky tomu, že je to opravdu jenom časovač.

Vyzkoušení Pomodora je opravdu jednoduché, vyžadujete to jenom trochu disciplíny a hlavně funguje to. Subjektivně mám pocit, že se nedostavuje tak často pocit, kdy je potřeba úplně na hodinu vypnout mozek, protože jsem poslední čtyři hodiny úporně kódoval. Navíc dělám méně bot, protože focus/defocus módu vidím širší konsekvence.