pondělí 11. ledna 2010

Google wave revoluce? A co Ubiquity

Dostal se mi skrye Twitter pod palec dokument nazvaný Technology Radar, kde Martin Fowler a jeho kolegové z ThoughtWorks vytvořili, aby "to help decision makers understand emerging technologies and trends that affect the market today". Jednou ze zmiňovaných technologií je i Google Wave jako kolaborační platforma nové generace.

Ačkoliv je tato technologie/platforma v rané fázi již jsem jí otestoval a nepřipadá mi, že by do světa internetu a webového brouzdání přinesla něco po čem "každý uživatel touží". Možná je to dáno pouze nepřítulným uživatelským rozhraním anebo tím, že tuto službo moc (skoro vůbec) nepoužívám, ale dojem to na mě neudělalo. Vlastně nikdo z mých kontaktů, kterých tam mám určitě přes dvacet, na mě vlny neposílá a raději se drží starého emailu či instant messengeru.

Stejně jako mi přijde Google Wave jako krok vedle, alespoň prozatím, tak mi jako revoluce přijde koncept, který představil projekt Ubiquity. Prosím pomineme fakt, že každý nástroj je určený trochu k něčemu jinému a zaměříme se na to, co přináší mé osobě. Vždy při brouzdání webu mám nemilý pocit, že prohlížeč je jenom nedokonalý nástroj, na kterém se neudál z pohledu koncového uživatele žádný vývoj.

Kolikrát se mi stalo, že se prodírám nějakým textem a narazím na slovíčko, u kterého neznam překlad a nebo význam. Kromě pracnosti při otevírání nového okna a hledání překladu eventuelně významu, mě irituje, že ztrácím kontext toho původního okna. A přesně to je místo kde nastupuje Ubiquity. Ta umožňuje totiž vykonávat to co zamýšlím uvnitř kontextu stránky.

Chci překlad slova, tak slovo označím, zmáčknu ctrl + space (aktivace Ubiquity) a napíšu tran (zkratka pro příkaz translate). Podle jazyku stránky a jazykového nastavení (takzvaný locale) prohlížeče se slovo automaticky přeloží. Stejným způsobem postupuji i v případě významu, jenom místo příkazu tran použiji wiki. Vykonávání příkazů v kontextu dává brouzdání další rozměr a výrazně zefektivňuje a usnadňuje práci s webem. Pokud jste Ubiquity nikdy neviděli, tak mu určitě věnujte pozornost. Čas, který tím strávíte, bude daleko efektivnější než v případě Google Wave.