úterý 30. října 2012

Instapaper aneb jak jsem opět začal číst články

V určité době jsem úplně rezignoval na čtení článků přes RSS agregátory typu Google Reader. Nebyl to technický problém, ale sociální. V čtečce mi přibýval jeden článek za druhým rychlostí monopostu Formule 1, což bylo velmi frustrující, protože jsem je neměl čas procházet. Podobnou situaci jsem zažil i na Twitter účtu. S tím malým rozdílem, že mi opravdu kvalitní články někdo z lidí, které sleduji, doporučí. Velkou výhodou Twitteru je, že lze pohodlně konzumovat z mobilního telefonu, počítače nebo tabletu. Pokud mě nějaký tweet s odkazem na článek zaujal, prostě jsem na něj kliknul, a on se ihned zobrazil. Přesto to nebylo úplně ono. Často se mi stalo, že mě článek odvedl od nějaké rozdělané práce. Navíc pokud mě opravdu něco zaujalo, měl jsem tendence pročítat další odkazované zdroje, protože jsem věděl, že se k nim už nedostanu a nebo na ně zapomenu.

Neměl jsem z toho dobrý pocit. Buďto jsem si něco přečetl a pak měl výčitky, že mě to odvedlo od rozdělané práce nebo jsem se do ní složitě vpravoval. Pokud jsem si něco nepřečetl, tak jsem na to dříve nebo později zapomněl, a užitečné informace mě míjely. V tomhle stavu, číst-nečíst utíkat neutíkat od rozdělané práce, jsem vydržel pár let. Mojí situaci trochu vylepšil chytrý telefon, díky kterému jsem mohl Twitter a články konzumovat i v čase, kde mě to neodvádělo od práce a nekonzumovalo omezené mentální zdroje. Čtení článků na mobilním telefonu má svá úskalí. Webové stránky nebývají vždy optimalizované pro mobilní telefon. To se týká velikosti zobrazení a objemu dat, no schválně si zkuste načíst TheServerSide při přestupu na Můstku. Navíc přetrvával problém s články, které bych si rád přečetl později, abych nemusel odbíhat od rozdělané práce. Z tohoto stavu mě nakonec vysvobodila úžasná služba Instapaper, která se zdá být efektivním nástrojem.

Instapaper

Instapaper je webová aplikace, do které si můžete jednoduše poslat článek a ten si později přečíst přímo z této aplikace. Celé kouzlo je v tom, že Instapaper dokáže článek stáhnout, naformátovat a poslat ve vhodném formátu pro zařízení, na kterém si jej zrovna chcete přečíst. Na laptopu si můžete článek zobrazit v originální podobě a nebo v optimalizované podobě (nemá reklamy, jednotný font). Do mobilního telefonu se články automaticky stahují v optimalizované podobě. Je to velmi rychlé, protože se přenáší v podstatě jenom čistý text. Navíc velikost textu a formátování respektuje, že se jedná o mobilní zařízení. Články si můžete nechat doručovat do Kindlu. Při vlastním čtení článku v Instapaper funguje skvěle práce s hypertextovými odkazy. Aplikace se vás zeptá, jestli chcete odkaz následovat, případně jestli chcete odkazovaný článek rovnou poslat do Instapaper. Každý účet na Instapaper má svojí unikátní emailovou adresu, na kterou můžete posílat emaily, které se zpracují úplně stejným způsobem jako články. Instapaper vám umožňuje s články dále pracovat. Můžete je sdílet na sociálních sítích, kategorizovat a archivovat, pokud se k nim budete chtít později vrátit.

Zatím jsem objevil pár omezení, které by bylo pěkné vylepšit. Instapaper neumí zpracovat PDF. Pokud byste si tam chtěli poslat váš oblíbený paper v PDF, máte smůli. Z pochopitelných důvodů není Instapaper schopen zpracovat články vyžadující autentizaci (OAuth podpory jsem si nevšiml) (update: z bookmarkletu v browseru to funguje). Další věc není možná ani omezení. Pro iPhone je totiž aplikace placená. Osobně mi to vůbec nevadí, provoz a vývoj podobné služby stojí nemalé peníze, a těch pár dolarů (3,99$) za aplikaci se mi bohatě vyplatilo.

Klady, jistoty a sociální pozitiva aplikace Instapaper

  • odpadá přepínání kontextu mezi prací a čtením článků, případně odskakování z rozečtených článků na odkazované zdroje
  • články jsou k dispozici v optimalizované formě pro mobilní zařízení
  • funguje pro emaily
  • možnost kategorizace článků a jejich sdíleni