neděle 8. dubna 2012

Technologie a netechnická kritéria

Když jsem v předchozím článku podle některých totálně sepsul Javu, nezazněla od nikoho poznámka na téma komunita a nabídka pracovního trhu, doba nutná k zapracování nových vývojářů. Troufám si tvrdit, že na vývojářskou pozici v Jave jsme schopni do měsíce najít kvalitního člověka a za další měsíc jej efektivně zapracovat. To sice nic nevypovídá o tom, že Java je technologicky na špičce, ale vypovídá to cosi o tom, že existuje obecně akceptovaný způsob vývoje. To velmi usnadňuje spolupráci všech vývojářů neboť máme postupy, které se jenom mírně liší firmu od firmy.

Pokud pracujete s velmi novými a neprozkoumanými technologieme a nebo jdete až na dřeň (náš případ použití JavaScript - tlustý klient MVC, vlastní grafová knihovna), rovnou počítejte s tím, že obtížné bude jenom ty vývojáře najít. Neexistující a nebo malá komunita vám nenabídne skoro žádné možnosti ty vývojáře oslovit, případně si budovat pozici. Platí li teze Joela Spolskeho:... nejlepší lidé práci mají a rozhodně nechodí po pohovorech, pak si můžete rovnou najmout Sherlocka Holmese, aby vám je našel.

Samozřejmě vždycky se můžete pokusit vychovat si vývojáře z nováčků. To má ovšem zásadní nevýhodu v tom, že se to projeví v produktivitě celého týmu, a navíc nikdy nemáte jistotu, že se to povede. Jedná se o klasický kompromis mezi krátkodobým a dlouhodobým přínosem.

Na technologie můžete nahlížet několika různými pohledy a tyto netechnická kritéria mají skoro stejnou váhu jako ta technická.

p.s. Kdybych si měl vybrat technologii, pomocí které budu dělat klasické podnikové aplikace, šáhnul bych bez váhání po Jave. A to jenom z toho důvodu, že velmi snadno najmu lidi.