čtvrtek 3. května 2012

MongoDB pro Java vývojáře

Na včerejším setkání JBoss User Group v Brně jsem měl prezentaci na téma MongoDB. Slajdy najdete o kousek níže, rád bych ještě vypíchnul pár myšlenek, které zazněly, ale ze slajdů nemusí být úplně patrné.

  • NoSQL není jenom o velkých data. Speciálně MongoDB výrazně redukuje složitost persistentí vrstvy. Rozdíl mezi světem dokumentů a modelu tříd je mnohem menší než je to v případě relačních databází. Pro většinu aplikací, které v uvozovkách vezmou data a pošlou je na výstup, nepřináší relační databáze žádný benefit (kromě toho, že jste s ní pracovali posledních deset let ;-)
  • Při použití MongoDB a obecně NoSQL řešíte jiný typy problému, než které jste zvyklí řešit v relačním světě. Na druhou stranu vám odpadají problémy, které souvisí s managementem persistentního kontextu.
  • MongoDB není náhrada relačních databází, je to vhodný doplněk nebo alternativa chceteli. Relační databáze dávají perfektní smysl pro určité typy úkolů.
  • Smiřte se s tím, že občas povede návrh dokumentů k tomu, že budete mít redundantní data. Jinými slovy rovnou zapomeňte na nějakou normalizaci.