neděle 10. února 2013

Kindle Paperwhite 3G review

Pěkných pár týdnů nosím po kapsách čtečku elektronických knih Kindle Paperwhite a rozhodl jsem se proto napsat krátké review tohoto zařízení. Předesílám na úvod, že nebudu srovnávat s jinými zařízeními, protože jsem měl v ruce všeho všudy jenom předchozí verzi 3G, ale pokusím se nabídnout svůj pohled na to co jsem od tohoto zařízení očekával a co jsem dostal.

Cesta ke Kindle

Moje cesta ke Kindle nebyla úplně přímočará. Přestože ho vlastní celá řada mých kolegů, kteří na něj pěli samou chválu, mě přišel celkem zbytečný. V knihovničce mám celou frontu papírových knih, kterou ukrajuji jenom velmi pozvolna, protože jakákoliv má návštěva, ať již kamenného nebo elektronického knihkupectví, končí nákupem nových knih. Čtu celkem dost, ale většinou po večerech, kdy si člověk chce především odpočinout. Navíc čtení knih z monitoru počítače v posteli není pohodlné, alespoň pro mě osobně. Po hříchu jsem proto velmi omezoval knihy technického charakteru. Minulý rok v létě jsem absolvoval cestu do zámoří a během jedenáctihodinového letu do San Francisca mi kolega zapůjčil Kindle 3G s integrovanou klávesnicí. Během letu jsem prakticky přelouskal knihu o continuous delivery a čtení mi přišlo velmi ergonomické. Navíc podle kolegy měl tento model neomezený přístup k interneru kdekoliv na světě. To byly velmi kladné body, protože člověk nemusel řešit roaming a nebo někde zevlovat kolem kaváren s Wi-Fi připojením. Rozhodl jsem se proto, že si Kindle pořídím. Pokud se pro něco takového rozhodnu, všechny racionální pochody jdou trochu stranou. Čtením zmanipulovaných recenzí jsem pochopitelně nehodlal ztrácet čas. Vyřízení objednávky trvalo asi pět minut a celkem bez průzkumu jsem si vybral právě Kindle Paperwhite 3G, který podle reklamy Amazonu sliboval jenom klady, pozitiva a sociální jistoty. Suma sumárum, před tím než se zařízení zhmotnilo na mém stole, jsem o něm věděl jenom to, že se bude kompletně ovládat dotekovým displejem, a že nebudu potřebovat aktivní zdroj světla.

První spuštění

Den D nastal na začátku Prosince, kdy mi Kindle Paperwhite 3G dovezl jeden z kolegů. První věc, která mě potěšila, byla velmi kompaktní krabička, ve které zařízení dorazilo. Žádný papírový manuál nejlépe v osmi jazykových mutacích, z nichž vám ani jedna nic neříká. Plug&Play a hned mě uvítal uživatelský průvodce. Po nastavení účtu na Amazonem následovala otázka, jak tam sakra dostanu ty knížky, které mám na disku v PDF, která byla bryskně zodpovězena aplikací Send to Kindle. Během prvních patnácti minut jsem si přes tuto aplikace poslal pět knih v PDF a marně čekal na jejich zobrazení. Asi po půl hodině, kdy se na vlastním zařízení nic neobjevilo, jsem začal lehce propadat panice. Člověk by si řekl prkotina, ale nevšiml jsem si přepínače s volbou Cloud a Device. Podle klíče, který jsem se neobtěžoval rozšifrovat, byly všechny knihy pod volbou Device.

Ovládání

Kindle Paperwhite se ovládá kompletně přes dotykový displej. Jediné hardwarové tlačítko slouží k zapnutí zařízení. Vlastní přepínání stránek je intuitivní. Žádná raketová věda. Displej zařízení je rozdělen na tři oblasti. Ťuknutím prstu v těchto oblastech přejdete na předchozí stránku, následující stránku a nebo vyvoláte menu. Pomocí tohoto menu se dostanete k seznamu knih případně si vyberete jednu z dalších operací, jako je například nastavení velikosti písma a nebo úroveň podsvícení. Pokud podržíte prst v textu o trochu déle, případně jím potáhnete, text se označí a zobrazí se menu, pomocí kterého můžete obsah označit, přidat si poznámku, případně je sdílet a nebo, v případě samostatného slova, dohledat jeho definici v zabudovaném Oxfordském slovníku hesel a nebo si jej nechat přeložit. Označení textu funguje celkem dobře, v porovnání s iPhonem, je to přibližně stejné co se týče citlivosti. Výrazným mínusem ovládání je nemožnost přeskakovat mezi kapitolami na jedno gesto. Ovládání funguje skvěle do té doby, než zjistíte, že si v zimě musíte každou minutu sundavat rukavice, abyste si za chůze přepnuli stránku. Hardwarové tlačítko na přepnutí stránky by se hodilo.

3G

Zabudovaný 3G modul funguje jako alternativa připojení pokud není k dispozici Wi-Fi. Kindle se přes něj komunikuje s Amazonem, můžete přes něj sdílet obsah atd. Kindle má v sobě internetový prohlížeč, pomocí kterého můžete surfovat. Je tu jedno velké Ale. 3G modul vám umožňuje pouze přístup na Amazon a jeho služby spojené s Kindle, jako je například sdílení. Rovnou tedy zapomeňte na bezplatný přístup k internetu odkudkoliv. S občasným připojením k Wi-Fi se z 3G modulu stává zbytečnost, na které ušetříte bratru 60$.

Čtení

Při čtení hraje hlavní roli matný displej a jeho podsvícení. Já čtu většinou pod lampičkou a nebo během cesty metrem a prakticky nikdy podsvícení nereguluji. Původně jsem chtěl číst knihy, ale zatím trávím valnou většinu času četbou článků, které si do Kindle exportuji přes službu Instapaper, o které jsem psal. V Instapaperu si udělám digest článků, které mně zaujaly a ty si potom nechám poslat do Kindle. Co už bohužel nefunguje a obávám se, že ani pro knihy, je kategorizace pasáží, které si označíte (highlights). Respektive pasáže se vám kategorizují podle zdroje, ze kterého pocházejí. Smysl by to ovšem dávalo i tématicky pod určitým heslem, bez ohledu na to jestli je z knihy nebo článku. Každou pasáž můžete sdílet. Označená pasáž se objeví ve vašich highlights, ale pokud se nejedná o pasáž z knihy koupené z Amazonu, už tam bude chybět odkud pochází.

Obsah a jeho pořízení

Obsah do Kindle dostanete přes aplikaci Send to Kindle, o které jsem již mluvil. Další možností je pochopitelně Amazon obchod, kde si můžete pořídit nejenom knihy, ale i noviny a časopisy. To zní skvěle dokud nezjistíte, že si tam nepořídíte, žádná česká periodika. Jednoduchost nákupu nikoho nemůže nechat na pochybu, že o to tu běží. Situace u česky psaných knih je tristní, alespoň na Amazonu, ale nerad bych to nějak obšírně komentoval, protože jsem si Kindle pořizoval kvůli jinému tipu knih.

Závěrečné hodnocení

Kindle Paperwhite je čtečkou knih a nemá ambice být ničím víc. Pokud očekáváte něco víc, pak budete zřejmě velmi zklamaní. Už jenom fakt, že zařízení má monochromatický displej může odradit nejednoho uživatele. Čtečka knih není tablet, na druhou stranu primární účel, čtení knih splňuje s drobnými výhradami perfektně. Pokud bych se znovu rozmýšlel nad jeho nákupem, zvolil bych určitě variantu bez 3G. Za celou dobu používání vyžadoval Kindle Paperwhite dva restarty, aby se probral ze zatuhnutí. Za zmínku stojí určitě velikost, celé zařízení se pohodlně vejde do kapsy bundy a nebo kalhot. Výdrž baterky je kapitolou sama pro sebe, počítá se na totiž na týdny. Na stupnici od jedné do deseti bych udělil známku 6.5 z 10, kdy jedna je nejhorší a deset nejlepší.