sobota 23. února 2013

Proč je důležité obklopit se lidmi s různými názory

Četl jsem článek jehož titulek by se dal volně přeložit Proč je dobré spolupracovat s někým koho nesnášíte. V tom článku jsou pěkně shrnuté hlavní výhody takového v uvozovkách partnerství. Klíčovou částí je kratičký odstavec s názvem Smart is better than yes. Rád bych k tomu odstavci přidal pár svých postřehů, který jsem volně nazval proč je důležité obklopit se lidmi s různými názory.

Co je příjemné není užitečné

Podvědomě máme dané, že je nám příjemnější obklopovat se lidmi, kteří jsou naladěni na stejnou notu a mají více či méně podobné názory. Lidi se stejným názorem vám mohou nabídnout většinou pouze omezenou oponenturu. Zkuste si vzpomenout, na nějaký nápad, který jste v poslední době dostali. A teď si zkuste zanalyzovat, jak jste k němu došli. Pravděpodobně zjistíte, že to co považujete za váš originál nápad, je ve skutečnosti výsledkem několika podnětů, ve výsledku možná dokonce protichůdných, které jste zaznamenali. Tím chci říci, že nic se nerodí ve vzduchoprázdnu. Ať chceme nebo ne, jsme ovlivněni externími podněty a to i těmi podvědomě nepříjemnými.

Myšlenka kopíruje horskou dráhu

Jak praví staré české přísloví, Pečení holubi nelétají do huby. Precizování vlastních myšlenek dost bolí, protože je musíte obhajovat, obzvláště pokud je konfrontujete s lidmi, kteří mohou mít opačný názor než máte vy. Už jsem psal o tom, že málokterá dobrá myšlenka je vaším originálním dílem, spíše je to sloučenina. Dalším jejím rysem je, že se sice narodí spontánně, ale její životní cyklus je horská dráha ohraničená stavy - vytáhnout, vytvarovat a zapudit. Právě precizování představuje stav horské dráhy, který jsem nazval tvarování. Jenže, jak chcete něco tvarovat, když nemáte s kým. Dvojnásob platí, že je lepší narazit na někoho s opačným názorem, než na někoho bez názoru.

Zdravá konkurence stimuluje

Lidé s různými názory podporují zdravé soupeření. Pokud se všichni se všemi shodují, chybí stimul, který by motivoval k přemýšlení. Nikdo nepřichází s novými myšlenkami a dochází k částečnému zakonzervování podle vzorce smrádek, ale teploučko. Naopak v prostředí, kde dochází k názorovým třenicím, je i prostor k tomu, aby vznikaly nové myšlenky. Jsou to spojené nádoby. Samozřejmě musí to být zdravé soupeření. Zde je velmi tenká hranice, kdy se soupeření může zvrhnout v ideologický zápas v uvozovkách dobra se zlem. Proto je důležité, aby i lidé s různými názory měli společný ideový background a respektovali se navzájem.

Nový úhel pohledu

Různé názory otevírají různé úhly pohledu. Často se stane, že lidé s podobným názorem smýšlejí o daném problému, ze stejného úhlů pohledu. Pak snadno přehlídnete klíčové aspekty problému, protože z vašeho úhlu pohledu nejsou zřejmé. Pokud jste obklopeni lidmi s různými názory, máte i docela slušnou šanci, že na problém nahlížíte ze všech možných úhlů. To souvisí s horskou dráhou, kdy různé pohledy posouvají myšlenky a nápady sem a tam.


Mimochodem, tak mě napada, že jeden ze skvělých způsobů, jak se jednoduše obklopit lidmi s různými názory je psát vlastní blog.

CZPodcast 75 - Bezpečnost webových aplikací

Další díl se točí kolem bezpečnosti webových aplikací. Hostem tohoto dílu je Michal Špaček. Téma to bylo hutné, proto jsme nemohli zabíhat do všech detailů a zákoutí, proto Michal připravil odkazy, ze kterých lze čerpat další informace. Vaše komentáře a ohlasy uvítáme na naší oficiální fanouškovské stránce.