úterý 13. října 2015

Falešná podpora podnikání aneb eurotunel za 50 milionů euro

Včera vyšla zpráva Státní fond pro startupy dostal zelenou, rozdělí 50 milionů eur z EU, která by mě - člověku se startupovými zkušenostmi - měla udělat radost, ale mám z toho přesně opačné pocity. Pominu fakt, že jí ohlásil pan ministr Mládek, který všechny soukromníky označil za parazity sociálního systému . Mnohem více mi vadí princip, kterým chce naše vláda z našich daní podporovat startupy. Nevím přesně v jaké geniální hlavě na ministerstvu Průmyslu a Rozvoje se ten plán urodil, ale tipoval bych to na následující průběh.

Hele X, máme tady nevyčerpaných peněz z EU fondu Y. Uděláme si analýzu. Hmm čoveče tady ty startupy, to je bída, máme jich málo. Podívej se do Berlína, Londýna nebo Stockholmu, jak se jim tam daří.Hele máme tady minimálně 40 milionů euro, na které dosáhneme v programu podpory rozvoje začínajících fírem. Dobře přidáme naše peníze, vymyslíme způsob, jak to úředně zprocesit, aby bylo EU učiněno za dost, a spustíme to. To musí fungovat, no na tuty a ještě si kolem toho uděláme pořádné PR. Majstr kasa štyk to ti povídám.

Ten plán vypadá na první pohled dobře, ale znáte to, cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Předně už teď je jasné, že celý ten ouřednický aparát bude mít svojí režii. Nechme teď stranou fakt, že k tomu, abyste na nějakou podporu vůbec získali, budete muset najít způsob, jak proniknout přes byrokratické nástrahy čerpání z takového fondu. Plnění všech compliance povinnosti, kdy glejt s logem EU vypálený do zadnice vaší a vašich společníku, bude tou nejmenší překážkou. Rovnou bych očekával, že na čerpání peněz z toho fondu bude navázané použití technologií nebo know how z jiných podobných EU projektů. Nepřekvapilo by mě proto, kdybych musel použít obskurnosti typu rovnák na vohejbák, protože pochází z přidruženého EU fondu, který musí obhájit svojí smysluplnost.

Rovněž ponechme stranou, že je absolutně mimo schopnosti jakéhokoliv úředníka, bez ohledu na to jestli sedí v Praze nebo Bruselu, posoudit jestli má daný startup cenu oné investice. Kdyby to totiž mimo jeho schopnosti nebylo, už dávno by se živil jako Venture capitalist (rizikové investice).

Hlavní a zásadní problém je v tom, že od investování do začínajících technologických firem jsou soukromé osoby nebo soukromé fondy. Stát by měl stimulovat podnikání bez přívlastku (rozuměj bez ohledu na to jestli je to malé/velké nebo nové/staré) vytvářením prostředí (daně, míra byrokracie, zákony) nikoliv pobídkami pro konkrétní odvětví.

Seriozní debata, kterou já jsem nikde nezaznamenal, by se měla probíhat v intencích - jak složité a drahé je založit firmu a vyhovět všem podnikatelským povinnostem, jak nákladné je mít zaměstnance, jak je ekonomicky výhodné investovat tady nebo jinde. Obáván se, že výsledek tohoto státního pokusu o financování této oblasti musí skončit fiaskem, kdy peníze nás všech propálí banda úředníků a na ně navěšených pijavic - firmy zprostředkovávající dotace plus jedinci veksláckého typu, kteří koukají na jaký státní cecík se přisát. Ano možná tam bude jeden, dva, pět nebo třeba deset startupu, kterým to pomůže, ale ty by se prosadily i bez téhle státní subvence.

Osobně mi nedává smysl zapojit se s HotCar.io do tohoto programu. Já totiž očekávám od investora nejenom peníze, ale hlavně zkušenosti a kontakty. Nic takového mi nemůže jakýkoliv státní fond nabídnout.