středa 16. března 2016

Stříhání metru

Na vojně - ano skutečně jsem byl na vojně - se stříhal metr, když měl voják sto dní do konce svojí služby. No a já teď obrazně řečeno stříhám metr v GoodData. Na konci Března opustím tuhle skvělou společnost a vydám se vstříc novým dobrodružstvím. Proč vám o tom vlastně píšu? Dobrá otázka. Za těch šest let jsem se stal pro hodně lidí z technické komunity, kteří poslouchali CZ Podcast, chodili na CZJUG setkání nebo četli tento sporadicky aktualizovaný blog, synonymem pro GoodData. Možná to vnímala a vnímá i část mých kolegů. Když se oficiálně provalilo, že odcházím, začal jsem čelit kulometné palbě otázek, které by se dali shrnout: co, proč a kam. Z hodně tech reakcí jsem vyčetl, že lidé mají pocit zklamání, že odcházím. Chtěl bych to tedy všechno uvést na pravou míru.

Já nejsem GoodData a nikdy jsem nebyl. GoodData je špičková technologická firma, kterou vždy posouval špičkový tým. Zní to jako nejvíc otřepaná fráze, ale je to tak. Nebylo to nikdy o jednom jedinci, a bylo by špatně kdyby to tak bylo. Naše síla byla a je ve skvělém týmu. GoodData by byla stejně dobra se mnou nebo beze mě, ale těší mě, že jsem svojí troškou přispěl, to nebudu popírat. Není pro inženýra větší satisfakce než realizace jeho vlastních myšlenek.

Ještě více mě hřeje pocit, že součástí toho skvělého týmu jsou další lidé, kteří bez problému mojí roli zastanou. Za poslední dobu jsme najmuli pár velmi schopných inženýrů, díky kterým můžu s klidem odejít. O technickou budoucnost nemám nejmenší strach.

Po šesti letech věrných služeb potřebuji změnu. Člověk to na sobě pozná mírou otupění. Většina problémů a výzev zevšední a pak chybí zápal a ochota překonávat všechny překážky. Už je čas přepřahat, aby tu káru táhli mladší, služebně mladší abych byl k sobě trochu korektní. Kolegové se mě teď ptají, jestli si koupím stock options (předkupní právo na akcie). Nevím jestli za mojí odpovědí hledají ujištění sama sebe, že firma má budoucnost, nebo je to čirá zvědavost. Já věřím, že má před sebou skvělou budoucnost.

A moje další budoucnost? Blíží se první release HotCar.io, kterému jsme věnoval hodiny a hodiny práce po večerech a víkendech. A potom začnu další kapitolu startupového života u Creative Dock. První bude práce na Zonky.cz a potom čert ví…