úterý 16. srpna 2016

Cloud levně, náklady obětované příležitosti

Je to trochu zvláštní psát o výhodách cloudu v roce 2016 asi jako o výhodách streamované hudby. To by bylo dost staromódní i na tenhle blog. Přesto je jedno obava, na kterou neustále v debatách narážím a snažím se jí rozptýlit. Jedná se o faktor ceny resp. cenové výhodnosti cloudu. Slovy klasika protřelého léty strávenými v korporacích a startupech: větší kazisvěty právníka či finance, aby člověk pohledal. Na setkání backendiste.cz jsem povídal o tom, jak je to s cenou cloudu.

Nejdříve mi ovšem dovolte udělat lehký úkrok stranou. Nedávno si tchýně koupila montovaný bazén za bezkonkurenční cenu. Radost trvalo do doby než jsem zjistil, že ho budu muset smontovat. Celá montáž bazénu měla přibližně deset kroků, se kterými vás nechci zatěžovat. Po celodenní montáži jsme v kroku 9 zjistili, že jsme v kroku 2 udělali chybu, přímo fatální chybu, která zamezovala zdárné kompletaci bazénu. Abych to zkrátil bazén jsme vypustili, rozmontovali a další víkend jsme si to s plnou parádou zopakovali. Naštěstí s dobrým koncem.

V ekonomii existují koncept nazývaný Náklady obětované příležitosti

“…odpovídají hodnotě nejhodnotnější činnosti (statku), které se musí ekonomický subjekt vzdát ve prospěch jiné činnosti (jiného statku). Např. tím, že se člověk rozhodne jít večer do kina, se zbaví možnosti v ten samý čas pracovat přesčas a vydělávat peníze. Tato nezískaná mzda je nákladem obětovaným příležitosti jít do kina.”

V očích tchyně jsme ušetřili za bazén. Podle nákladů obětované příležitosti (pokud bych počítal vlastní práci) bychom ty bazény mohli mít dva to včetně montáže.Pokud se debata a argumenty stočí na cenu cloudu, obzvláště s vaším CEO, CFO nebo kýmkoliv, kdo drží kasu, musíte vždy započítat právě náklady obětované příležitosti.

Když jsme drahé paměti v GoodData roku 2013 odcházeli z public cloudu Amazon Web Service (AWS) do private cloudu Rackspace panovaly kolem toho velké očekávání. Kromě zvýšení výkonu díky dedikovanému hardware hrála velkou roli právě cena. Při porovnání obou účtů by nebylo co řešit kdyby… Kdybychom nepočítali náklady obětované příležitosti. Snad ještě horším dopadem téhle cenové optimalizace byla ztráta možnosti využívat infrastrukturu jako služby v AWS a nutnost si v případě potřeby všechno hostovat svépomocí. Rackspace byl s trochou nadsázky server housing, nad kterým jsme si všechen ten “cloud” bastlili na koleni. To je snad vlhkým snem a nejednoho chlapce od hardwaru, ale pro softwarového vývojáře to je v nejlepším případě noční můra.

Pokud zabřednete do diskuze jestli je cloud levnější nebo dražší vždycky radím přepočítat si to na cenu vývojáře, na člověko-dny (man-days). Když vám řeknu, že databáze (MySQL nebo PostgreSQL) koupená jako AWS služba RDS stojí 3000,- Kč za rok (t2.micro instance), bude se vám to zdát hodně nebo málo? Počítejte se mnou, za 3000,- Kč ročně dostanu - monitoring, alerting, upgrady včetně security fixů, zalohu, a pohodlnou správu včetně výkonového upscale přes webové rozhraní. Pokud vezmu vývojáře, který bude tu samou DB provozovat svépomocí a řekněme, že na tom za rok stráví jeden člověko-den, v rámci kterého nastaví aspoň zálohy a monitoring, vyjde mě to při dnešních cenách na trhu práce na 4500,- Kč. A to pomineme fakt, že nevěřím tomu, že setup a provoz produkční databáze zabere jeden den v roce. Jenom instalace záplat a upgrady vám seberou více času.

Nemám teď po ruce, a trochu doufám že ho společnými silami najdeme, jeden z článků kamaráda Křečáka o Paretovo pravidlu 80/20 ve vztahu k samo domo vývoji. Ale je to rizikový faktor, který je potřeba počítat k ceně mimo cloud.

Nerad bych, aby to vyznělo, že cloud je vždy tou nejlevnější variantou. To určitě není, ale vždy si nazopímejte započítat náklady obětované příležitosti až se vám bude zdát cloud drahý.