neděle 6. listopadu 2016

Zonkyho hackathon

Tento týden jsme vyrazili na první Zonky hackathon, během kterého jsme se chtěli vymanit z okov denní rutiny a zkusit pár neotřelých nápadů, na které nezbývá čas. Hackathony, jako prostředek k inovacím, jsem si oblíbil již v GoodData a proto jsem se ujal organizace.

Vzhledem k faktu, že Zonky tým vývojářů je asi desetkrát menší než DevOps GoodData, nebylo s organizací tolik starostí. Hlavním logistickým cílem bylo vypadnout z kanceláří, kde bychom se stali snadným cílem denní rutiny pro naše kolegy. Protože máme část týmu v Brně a slibovali jsme jim setkání, bylo jasné, kam se budou ubírat naše další kroky. Přes AirBnB jsme zarezervovali hackovaci loft apartmán (aspoň tak to vypadalo podle fotek), koupili lístky na vlak a vyrazili.

Dopředu jsme si plnili backlog zajímavých nápadů a cestou vlakem mezi snídaní Euro city (teplý pivo, studený parek) a Pardubucemi začalo první tužení týmů za pomoci kávy a budvaru následované takzvaným pitchováním (čti pičování - jedná se o představení projektů a diskuze nad tím, kdo by se čeho chtěl účastnit). Já jsem si vybral solitérský projekt, ale vznikaly i týmové projekty.

Po ubytování v hackovacím doupěri jsme nakoupili hromady nezdravého jídla, pití a začali vyšívat. Byt byl krásný, na fotkách vše vypadalo úžasně, ale v realitě to úžasné nebylo. Jednak tam byla jedna chodba ve stylu nudle, která se jevila jako nejlepší místo k týmovému hackingu alias co-workingu. Poučení do příště je pořádně ověžit, že je k dispozici jedna velká místnost a dostatek židliček, gaučů a vůbec nábytku, kde se tým sleze dohromady.

Za další tam byla i zima, přestože jsem odkojený tundrou, tady člověku nekonfortně přimrzaly prsty ke klávesnici. Naopak byt byl skvělý v tom, že unavení vývojáři mohli zakempit v posteli a dopřát unavenému tělu i duši trochu odpočinku.

Společný nákup jídla a pití se ukázal jako dobrý nápad, protože jsme neztráceli čas vycházkami za potravou a odváděním pozornosti od hackování. V největší letargii pozvedla náladu intermezzo Quake areny mocně podpořené dvojicí vodka a Red Bull kolem čtvrté ráno. Jeden z vedlejších efektů hackathonu představovalo utužení party, které řadím možná ještě více než dosažených inovací.

Nakomec se nám povedlo realizovat minimálně deset nápadů z hackathon backlogu, což považuji za úspěch vzhledem k nákladům, které včetně dopravy, ubytování a jídla nepřesáhly deset tisíc. Kromě určité nevhodnosti ubytování, jsem si vzal z našeho hackathonu několik ponaučení či věcí, které se mi potvrdily.

 • Bude složité překlopit prototypy do produkce, protože tam je ještě hromada práce. Málokdy vypadne production ready code, to lze očekávat pouze u drobností.
 • Byt jako místo pro hackathon je dobrý v tom, že si člověk může odpočinout či se odvalit do místnosti, kde bude mít klid na práci.
 • Hodí se mít v rukávu nějakou aktivitu, která pozvedne náladu, když tým upadá tým do letargie. My jsme zapařili Quake.
 • Co nejméně pravidel, která by jakkoliv omezovala. Vlastně mě napadají jenom dvě pravidla.
  • Chci dělat něco co považuji za užitečné pro firmu.
  • Demo viz další odrážka
 • Udělejte povinné demo z výsledků hackathonu pro zbytek firmy. Jednak tím zbytku firmy ukážete schopnosti týmu a jednak je to takový bič na všechny účastníky. V GoodData jsme ještě měli vyhlášení nejlepších projektů, ale tohle nemám moc rád, protože to je subjektivní a ovlivňuje to výběr projektů do hackathonu.
 • Nepodceňujte přípravu a nápady poctivě zapisujte do nějakého dokumentu, nad kterým se dá kolaborovat. V našem případě skvěle posloužil sdílený Google Doc. Moc si nelamte hlavu jestli je to dobrý nebo špatný nápad, ono se to nějak vystříbří během pitchování.
 • Nejenom kódováním živ je člověk, zařaďte nějakou rozptylovací aktivitu.

Mimochodem, náš tým stále rozšiřujeme, takže pokud se chcete účastnit dalších hackathonu či dalších taškařic v našem týmu, dejte mi vědět. Hledáme vše po ose - otevřená hlava, radost z učení nových věcí a jejich zkoušení v rámci technologického stacku Java, JavaScript, Node.js.