neděle 26. února 2017

Digitální dementi

Jsem digitální dement a otrok chytrého mobilu? Sedím vám takhle s manželkou v restauraci a vzhlédnu od stolu, vidím jak u jiného stolu sedí jiná dvojice a oba koukají do mobilu. Chci něco pohoršeného dodat a všimnu si, že manželka kouká do mobilu. Spolknu myšlenku a vrátím se zpátky k svítícímu displeje mého mobilu. Stop, počkejte chvilku. Protřepat hlavu. Tohle přece není normální. Řekl jsem normální, ale co je normální.

Všimli jste si někdy ikonek aplikací, které vám signalizují, kolik novinek tam přímo na vás čeká? Začal jsem jejich tvůrce podezírat, že to slouží jenom jako vějička pro nalákání uživatelů. A tak sedím na hajzliku s mobilem v ruce a klikám na svítící ikony a jsem zklamán, že pod žádnou z těch ikon není vlastně nic nového, co by mě zajímalo. Stejně mi to nedá a tak pořád koukám.

Kdysi dávno jsem stíhal číst Twitter a dokonce si občas přečíst Facebook statusy a fotky přátel. Už to nedělám, vysoce sofistikované řazení příspěvků, které vás zamkne ve vaší bublině, mi bere poslední zbytky iluzí, že si svobodně volím to co mě zajímá. A bude hůř, strojové učení a petabajty dat budou sloužit právě k tomu, abychom v těch bublinách strávili více času.

Snažím se vypěstovat pár základních návyků, které mi umožní v téhle džungli přežít a nevypadat jako totální otrok sociálních sítí a mobilů.

  • Začal jsem znovu používat Newslettery jako zdroj informací, třeby ty z Oreilly nebo InfoQ. Nemám pak obavu, že zmeškám nějaký zajímavý článek. Články, které mě zaujmou - to nepoznáte podle 140 znaků dlouhé zprávy - si ukládám k pozdějšímu přečtení do Instapaperu.
  • Otáčím mobil displejem dolů, aby mě to nerušilo a nesvádělo k tomu do něj pořád čumět.
  • Dávám si mobil do náprsní kapsy, abych se k němu obtížně dostal, když jsme někde na procházce. Případně ho nechávám v jiné místnosti.

Co se mi nedaří. Neumím nečíst firemní email a Slack po večerech a o víkendech. Je to strašný mor. Člověk je pořád v divné tenzi, že mu něco uniká. Jak mi kdysi pravil jeden velmi moudrý kolega: když budeš pořád něco řešit, nikdy nic nevymyslíš. Musíš se naučit vypnout a nechat mozek flákat.

Proč o tom píšu? Zajímá mě jestli máte nějaké vlastní návyky, jak se tomu bránit nebo jsem sám kdo má pocit, že je digitální dement a otrok chytrého mobilu.