neděle 30. ledna 2011

Oracle se rozhodl nechat umřít NetBeans

Udělal již Oracle něco, cokoliv, čím by nenaštval alespoň část Java komunity? V poslední době například nechutné tahanice kolem Hudsonu, které vyústily v odchod hlavního vývojáře. To že je Oraclu nějaká komunita šum a fuk je jasné i těm největším optimistům, ale jsou rozhodnutí, které nedávají z dlouhodobého pohledu smysl vůbec. Jedním z nich je vyhození podpory Ruby on Rails z NetBeans, to už je totální nonsense, který mi hlava nebere. Ačkoliv třeba Borůvek v tom vidí samé klady pozitiva a jistoty. Oracle vsadil na špatného koně, pokud se tedy nerozhodnul nechat umřít NetBeans.

Chápu, že firma asi nejde řídit amatérsky, jak to předváděl Sun viz tříletá agónie kolem JavaFX, ale zase se mu nedala upřít snaha o nějakou inovaci. Oracle je oproti tomu korporace, kde nikdy žádná inovace nemůže vzniknout. V tomhle světle dává zaříznutí RoR podpory perfektní smysl. Pro Oracle je strategická Java/JEE a podpora téhle technologie v IDE. Proč tedy podporovat Ruby on Rails s omezenými zdroji? Na první pohled žádný, pokud se ale podíváte na trendy, které se dějí ve vývoji kolem nás, pak už to není jednoznačné.

Připomíná mi to situaci pět let zpátky, kdy Spring byl vysmívaný chudý příbuzný technologií ze světa JEE. Dneska je situace přesně opačná. A teď klíčová otázka, kdo bude dalším v řadě, kdo diametrálně změní povědomí jak dělat webové aplikace v Jave? Já jsem přesvědčený o tom, že to bude Ruby a Ruby on Rails a to pro většinu medium a small business společností.

Proto mi nedává smysl zbavovat se technologie jako Ruby on Rails z IDE. Argument s tím, že RoR nemá s Javou nic společného neobstojí. Co JRuby? Dneska máte interoperabilitu Java a RoR na úrovni JVM. Tak kde je problém?

Možná se pletu, ale Oracle vsadil na špatného koně. S JEE tady bude mít jistý pool uživatelů, ale s RoR mohl mít něco strategicky klíčového do budoucna. Z krátkodobého výhledu to dává smysl, z dlouhodobého nikoliv. Kdyby RoR nebylo tou další klíčovou technologií, kolik zdrojů by se na tom vypálilo? Protože až se ta vlak rozjede, Oracle už ho nechytí.

Nepřeji lidem z NetBeans týmu nic špatného, ale tímhle krokem a kroky, které budou pravděpodobně následovat, Oracle odsuzuje NetBeans k pomalé smrti v zapomnění.